• ŚWIĘTO BABCI I DZIADZIUSIA

• Dzień Babci i Święto Dziadka to  dobra okazja, by przypomnieć  o osobach, którym często zawdzięczamy większość cudownego dzieciństwa.

Zwykle to babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, ale w dniu ich święta ulega to zmianie. Tak też było w naszym przedszkolu. Dziś jest Święto Babci i Dziadka, więc prosimy Was, niech te wiersze i piosenki, umilą Wam czas - mali aktorzy z przejęciem śpiewali, deklamowali i tańczyli. Przedszkolaki dały popis gry teatralnej, śpiewały  piosenki, tańczyły i oczywiście składały życzenia. Wielką przyjemność sprawiły babciom i dziadkom upominki wykonane przez dzieci. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich pociech za odwagę i umiejętności artystyczne.  Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla Gości. Pyszny tort przygotowała nasza pani Dorotka. Obecnością na  uroczystości zaszczycili  Goście oficjalni - Burmistrz Miasta i Gminy Kunów, Pan Lech Łodej, Pani Barbara Domagała Przewodnicząca Komisji Oświaty  oraz Pan Piotr Rakoczy, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie.

Wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich Święta, życząc zdrowia, dziękujemy za cierpliwość, opiekę, wspólne spacery, przepyszne ciasta i ciekawe opowieści.

• Bal karnawałowy

• Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas balu karnawałowego 2024.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki,  motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana,  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci.

Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w zabawach prowadzonych przez Pana Mateusza z Firmy Artystycznej MatArt.
            W przerwach  trwającej zabawy karnawałowej wykonywane były pamiątkowe zdjęcia.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

Zapraszamy do relacji zdjęciowej…

•  Pierwsza pomoc przedmedyczna
          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

• W naszym przedszkolu w dniach 5 i 9 stycznia  odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięły udział Starszaki. Przeprowadziła je  nauczycielka, pani Katarzyna Pająk.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć czy utraty przytomności. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Starszaki same miały również okazję spróbować poznanej metody ratowania życia na mniejszych fantomach. Dzieci poznały także sposób bezpiecznego ułożenia poszkodowanej osoby – pozycja boczna ustalona. Same mogły się przekonać, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie poszkodowanej osoby.

Dzieci  mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy oraz utrwaliły znajomość numerów alarmowych.

Zajęcia miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.