„Dzieci nie myślą ani o tym, co było,
ani o tym, co będzie,
ale cieszą się chwilą obecną,
jak mało kto potrafi.”
Jean de la Bruyere
Historia przedszkola
Kunów jest niewielką miejscowością, ale tradycje wychowania przedszkolnego sięgają już lat czterdziestych ubiegłego wieku.
Początki placówki wiążą się z nieistniejącą już Fabryką Maszyn Rolniczych ,,Agromet”. Duży zakład produkcyjny dawał zatrudnienie licznym mieszkańcom Kunowa i okolic, a w związku z tym nie mógł obyć się bez zaplecza socjalnego , jakim było przedszkole dla dzieci jego pracowników.
Przedszkole Zakładowe Fabryki Maszyn Rolniczych w Kunowie powstało w 1946roku. Mieściło się ono w budynku gminnym przy ulicy Warszawskiej. Pierwszą wychowawczynią i kierowniczką była Pani Bogumiła Kroczak. Do przedszkola uczęszczało wtedy około trzydziestu wychowanków, tworząc jeden oddział. Brakowało wówczas wygód, ale mieszkańcy byli dumni, że ich pociechy mogą uczęszczać do przedszkola, które już wtedy uważano za pierwszy szczebel edukacji.
Z każdym dniem zwiększała się liczba wychowanków i w związku z tym wynajęto większy budynek, prywatny, u Pani Marii Szwed przy ulicy Rynek. Było to już przedszkole dwuoddziałowe.
W tym czasie trwały starania mające doprowadzić do wybudowania przedszkola. Budowa budynku przy ulicy kiedyś Warszawskiej, a obecnie Osiedlu Eugeniusza Dziewulskiego 5 /gdzie dziś mieści się przedszkole/ trwała do 1955 roku. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 1 września 1955 roku. Mieściły się w niej cztery oddziały przedszkolne
z ogólną liczbą około stu dzieci. W początkowym okresie przedszkole pracowało w systemie jednozmianowym. Z biegiem lat czas pracy przedszkola był skracany lub wydłużany w zależności od aktualnych potrzeb.
Oddane do użytku przedszkole było jak na owe czasy bardzo nowoczesne. Posiadało przestronne sale dla dzieci wyposażone w pomoce dydaktyczne i zabawki, bieżącą wodę i kanalizację, własną kotłownię na opał stały. Atrakcją był ogród przedszkolny z bezpiecznym i odpowiednim do wieku dzieci sprzętem terenowym.
W 1974 roku zakład przekazał przedszkole Gminnej Szkole Zbiorczej w Kunowie.
W 1991 roku stało się przedszkolem publicznym prowadzonym przez Urząd Miasta i Gminy w Kunowie a organem nadzorującym jest Kuratorium Oświaty w Kielcach, Oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kadra Publicznego Przedszkola w Kunowie na przestrzeni lat
Funkcję dyrektora pełniły:
Bogusława Kroczak
Gustawa Buśko
Wacława Łabuz
Anna Czechowska
Małgorzata Krajewska/ od 1993 – nadal/
Pracownicy pedagogiczni:
Genowefa Golińska
Irena Kwiatkowska
Stanisława Szczekota
Stefania Radzisz
Elżbieta Żaczek
Kazimiera Heba
Janina Radomska
Maria Dryjas
Barbara Gójska
Halina Rakoczy
Barbara Stelmasik
Ewa Małowska
Anna Nowakowska
Pracownicy administracyjno– obsługowi:
Bronisława Twardochleb
Genowefa Sala
Zofia Rusiecka
Leokadia Krawczyk
Teresa Jedynak
Janina Kwiecień
Helena Kubik
Marianna Szewczyk
Anna Jakubowska
Wiesława Plewa
Ewa Kędziora
Genowefa Wójcik
Urszula Wyrębkiewicz
Mirosława Sawicka Personel przedszkola w latach 60.
Władysław Ozdoba
Maria Mularska
Janina Orczyk
Grażyna Koniarz
Tomasz Czerwonka
Przedszkole dziś
Publiczne Przedszkole w Kunowie od lat buduje swój wizerunek na zasadzie wyrazistości i odrębności od innych placówek. Dzieci spędzają tu czas w dużych i kolorowych salach dydaktycznych. Wśród wielu działań podejmowanych przez przedszkole są takie, które praktykujemy corocznie od wielu lat z pozytywnym oddźwiękiem w środowisku. Są one receptą na nasz sukces. Co roku pojawia się w działalności przedszkola też coś nowego.
W październiku każdego roku odbywa się Uroczystość Pasowania na starszaka. Tworzymy wtedy okazję do wzajemnego poznania się rodziców i dzieci .
W listopadzie obchodzimy Święto Pluszowego Misia, a mikołajki w grudniu są najbardziej wyczekiwaną przez dzieci przedszkolną imprezą.
Spotkania wigilijne to szczególne uroczystości w naszym przedszkolu i wyjątkowe wydarzenia. W grudniu cyklicznie odbywają się Rodzinne Konkursy na bożonarodzeniową ozdobę.
Styczeń jest bardzo emocjonującym miesiącem z uwagi na charakter odbywających się imprez. Już od wielu lat nasze przedszkole słynie z oryginalnych organizacji Dni Babci i Dziadka.
Styczniową atrakcją są też karnawałowe ,,Bale Przebierańców” dla dzieci. Od kilku lat prowadzone są one przez animatorów zabawy. Każda zabawa w oczach dzieci i ich rodziców zyskuje na wartości.
Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji przedszkola jest Topienie Marzanny, które corocznie odbywa się w pierwszy dzień wiosny.
Każdego roku przed Świętami Wielkiej Nocy wspólnie cieszymy się radosnymi świętami. Opowiadamy i śpiewamy o zwyczajach i obyczajach wielkanocnych dzieląc się tą radością z zapraszanymi gośćmi.
W ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” we współpracy z Biblioteką Publiczną w Kunowie dzieci przedszkolne cyklicznie uczestniczą w czytaniu książek.
Przedszkole rozwija talenty muzyczne i pomaga kształtować osobowość dziecka. Sprzyja temu udział dzieci w wiosennym Gminnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej. Inną formą promocji jest Festyn Rodzinny. W majowe popołudnie plac przedszkolny staje się miejscem zabawy, odpoczynku i rozrywki dla dzieci i dorosłych.
W Dniu Dziecka na placu przedszkolnym pojawia się zjeżdżalnia dla dzieci, trampolina, lody, słodycze.
Każdego roku przedszkole organizuje wycieczki autokarowe turystyczno - krajoznawcze w ciekawe miejsca. Pamiętając o bezpieczeństwie każdy przedszkolak ma na ramionach kolorową chustkę a na piersi znaczek z logo placówki.
Zajęcia przedszkolne poszerzone są o zajęcia zabawowej nauki języka angielskiego, logopedyczne oraz zajęcia indywidualne korekcyjno – kompensacyjne dostosowane do potrzeb dzieci.
Pamiętamy też o sportowej edukacji dzieci, a zwieńczeniem jest Przedszkolny Turniej Sportowy pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Kunów odbywający się na Boisku ,,Orlik”.
Dzieci systematycznie uczestniczą w spektaklach teatralnych, koncertach muzycznych wyjazdach do kina i teatru.
Wyżywienie dzieciom zapewnia przedszkolna kuchnia, która gotuje zdrowo i smacznie a posiłki są świeże i dostosowane do wieku dzieci oraz specjalnych potrzeb żywieniowych. Placówka pracuje codziennie w godzinach od 6.00 do 16.00. Przedszkole prowadzi stronę internetową przedszkola /www.przedszkolekunow.edupage.org/ oraz zamieszcza artykuły w lokalnej prasie.
Obecna kadra pedagogiczna:
Małgorzata Krajewska - dyrektor
Beata Zięba
Jolanta Żeber
Aleksandra Kwapisz
Iwona Jałocha
Monika Kutera
Iwona Rej
Grażyna Borowiec
Monika Połowniak
Dorota Kurp
Katarzyna Pająk
Dominika Drach-Kouni
Obecna kadra administracyjno – obsługowa:
Dorota Gawron
Agnieszka Wykrota
Jolanta Kasprzycka
Dorota Kaczor
Sylwia Sala
Kazimiera Wziątek
Justyna Martynowska
Iwona Sobczyk
Alina Fryziel
Grażyna Milewska
Elżbieta Król